close
تبلیغات در اینترنت
نماز در کلام امير مومنان علي عليه السلام
چهارشنبه 03 بهمن 1397
تاریخ امروز :

تدبر در قرآن آیه قرآن

چهارشنبه 11 اردیبهشت 1387 دریافت رایگان نرم افزار جامع پیرامون ولایت فقیه مطالعه بیشتر

جمعه 04 اردیبهشت 1394 بایسته های اعتقادی (امامت) در نهج البلاغه مطالعه بیشتر

جمعه 07 فروردین 1394 بایسته های اخلاقی در نهج البلاغه مطالعه بیشتر

جمعه 10 تیر 1390 مديريت و اخلاق مديران در نهج البلاغه مطالعه بیشتر

چهارشنبه 11 خرداد 1390 امامت حضرت علی در آئینه سنت مطالعه بیشتر

یکشنبه 08 خرداد 1390 جلوه های بلاغت در نهج البلاغه مطالعه بیشتر

سه شنبه 20 اردیبهشت 1390 سيماي امام علي(ع) در مثنوي معنوي مطالعه بیشتر

دانشنامه ی امام علی (ع)

معرفی برترین پایگاه های مجازی اهل بیت (س)

ذکر ایام هفته

موضوعات

 • نماز در کلام امير مومنان علي عليه السلام

  نظرات:

   

  "اهميت و فضيلت نماز "

  -شما را به نماز و مراقبت از آن سفارش مي کنم، زيرا نماز برترين عمل و ستون و اساس دين شما است .

  -وقتي که بنده اي سجده مي کند ، ابليس فرياد مي زند: واي برمن! او اطاعت کرد، ولي من معصيت کردم، او سجده کرد و من از اين عمل سرباز زدم.(

  -گناهي که پس از آن مهلت يافتم تا دو رکعت نماز گزارم و از خدا اصلاح آن گناه را بخواهم، مرا اندوهگين نکرد.(

  -نماز ستون دين است و اولين عمل انسان است که خدا بدان نظر مي کند، اگر صحيح بود ، به ساير اعمال نيز نظر مي فرمايد و اگر صحيح نباشد در هيچ عمل ديگر نمي نگرد و کسي که تارک نماز باشد بهره اي از اسلام ندارد .(

   

  " نماز امام علي (ع)"

  -بارخدايا! من نخستين کسي هستم که به حق رسيدم ، آن را شنيدم و پذيرفتم . هيچ کس مگر رسول خدا (ص) درنماز بر من پيشي نگرفت. ( 

  -بار خدايا! اين نماز را که در پيشگاه تو به جاي آوردم، نه به جهت نيازي است که به آن داري و نه به خاطر ميل و رغبتي است که در آن داري، بلکه براي بزرگداشت و پذيرش فرمان تو است که مرا به انجام آن فرمان داده اي . خدايا! اگر در نماز من عيبي است ، يا رکوع و سجود آن ناقص است، مرا باز خواست مکن و با پذيرش و آمرزش خود، بر من تفضل و عنايت فرما.(

  -چون وقت نماز فرا مي رسيد ، علي (ع ) بر خود مي لرزيد. به او مي گفتند: يا امير المؤمنين ! ترا چه شده است ؟ مي فرمود: وقت اداي امانتي رسيده است که خداوند آن را بر آسمان ها ، زمين و کوه ها عرضه کرد، آنها از قبول آن ابا کردند و از آن بيمناک شدند .(

  -امير المؤمنين (ع) رکوع نماز را آن قدر طولاني مي کرد که عرق از ساق پاي وي جاري و زير قدم هاي مبارکش تر ميشد .(

  -هنگامي که براي حضرت علي (ع) مشکلي پيش مي آمد، به نماز پناه مي برد و آيه « واستعينوا بالصبر و الصلوة» (از صبر و نماز ياري جوييد) را تلاوت مي کرد .(

  "آثار و اسرار نماز "

  -هنگامي که انسان در حال نماز است ، اندام ، لباسش و هر چه پيرامون اوست، خدا را تسبيح مي گويند .(

  -نماز، قلعه و دژ محکمي است که نماز گزار را از حملات شيطان نگاه مي دارد .)

  -نماز، گناهان را مانند ريزش برگ درختان فرو مي ريزد .(

  -اگر نمازگزار بداند که چقدر از رحمت خداوند را فرا گرفته است ، سرش را از سجده بر نمي دارد .(

  -پيامبر خدا (ص) نماز را به چشمه آب گرمي که در خانه است وشخص شبانه روز پنج بار خود را در آن شستشو دهد، تشبيه کرده است . بدون ترديد چرک و آلودگي در بدن چنين کسي باقي نخواهد ماند .(

  -( بندگان مؤمن) هنگامي که نماز مي خوانند، به نشان تواضع ، گونه ها را به خاک مي سايند و براي اظهار کوچکي و خاکساري ، اعضاي خود را بر زمين مي گذارند .

  " آمادگي قبل از نماز "

  -اميرالمؤمنين (ع) فرمود: پيغمبر خدا (ص) فرموده است : روز قيامت خداوند امت مرا در ميان ساير امت ها در حالي محشور مي کند که آثار نوراني وضو در ايشان پيداست .

  -روزي حضرت علي (ع) به فرزندش محمد حنيفه فرمود: ظرفي آب بياور. محمد آب آورد ، حضرت دست هاي خود را شست و فرمود: به نام خدا تبرک مي جويم ، از او کمک مي خواهم ، حمد و سپاس مخصوص خدايي است که آب را پاک و پاک کننده ساخت. سپس آب در دهان گردانيد و عرض کرد: خداوندا روزي که ترا ملاقات مي کنم، حجتم را به من تلقين کن و زبانم را براي ذکرت بگشاي . آنگاه با آب ، بيني خود را شسته و عرض کرد : خدايا بوي بهشت را بر من حرام مکن و من را از کساني قرار ده که بوي نسيم و عطر بهشت را حس مي کنند . سپس صورتش را شست و عرض کرد: خداوندا روزي که تبهکاران روسياهند، مرا روسپيد گردان و روزي که صالحان روسفيدند، روسياهم مکن. آنگاه دست راستش را شست و عرض کرد : خدايا کارنامه ام را به دست راستم و برگه اقامت ابدي در بهشت را به دست چپم بده و حساب مرا آسان گير.

  پس از آن ، دست چپش را شست و عرض کرد: خدايا کارنامه را به دست چپم مده، آن را بر گردنم مينداز و من از پاره هاي آتش به تو پناه مي برم .آن گاه سرش را مسح کرد و عرض نمود: خداوندا جامه هاي رحمت ، برکت و عفوت را برمن بپوشان. سپس دوپاي خود را مسح کرد و عرض نمود: خدايا روزي که قدم ها در آن مي لغزند ، گام هاي مرا بر صراط ، ثابت و استوار فرما و سعي و تلاشم را در چيزي قرار ده که تو از من راضي باشي.

  -زماني بر مردم بگذرد که کارهاي ناشايست بسيار گردد ، هر يک ازشما که آن زمان را درک کند، نبايد شبها بدون وضو بخوابد.

  -مراقب اول وقت بودن نمازهاي پنجگانه باشيد، زيرا اين نمازها در پيشگاه خداوند عزوجل داراي موقعيتي خاص هستند .

  -هر که بانگ( اذان ) را بشنود و بدون علت به آن پاسخ ندهد، پس نمازي براي او نيست .

  -هر کسي که نماز خود رابا اذان و اقامه بخواند، صفي از فرشتگان پشت سر او به نماز مي ايستند که دو طرف آن صف ديده نمي شود و هر کس نماز خود را با اقامه تنها بخواند، يک فرشته پشت سر او نماز مي گزارد .

  -در چهار زمان دعا را غنميت شماريد: 1- هنگام قرائت قرآن،2- هنگام اذان3- هنگام نزول باران4- هنگام روبرو شدن دو لشگر مؤمنين و کفار براي جنگ.(

  -«قد قامت الصلوة» بدين معنا است که هنگام ديدار ، راز و نياز ، برآورده شدن خواسته ها ، دريافت آرزوها و همچنين زمان رسيدن به خداوند ، کرامت ، آمرزش ، بخشش و خشنودي او فرا رسيده است .

  "حضور قلب"

  -اي کميل! شأن و مقام تو به خواندن نماز ، گرفتن روزه و دادن صدقه نيست . همانا شأن و قدر آدمي آن است که نماز با قلبي پاک انجام پذيرد ، مورد قبول خداوند باشد و با خضوع و خاکساري ادا شود .()

  -هر که نماز به جاي آورد در حاليکه حق نماز را بشناسد آمرزيده شده است .()

  -در حال کسالت و چرت زدن نماز نخوانيد و در حال نماز به فکر خودتان نباشد ، زيرا در محضر خدا ايستاده ايد به درستي که آن مقدار از نماز بنده قبول مي شود که قلباً به خدا توجه داشته باشد .()

  -نماز، تنها قيام و قعود(برخاستن و نشستن) نيست ، همانا نماز اخلاص تو است که جز خدا ، اراده ديگري نکني.()

  "اعمال و ذکرهاي نماز"

  -سوره فاتحه را خداوند به محمد(ص) و امت او عطا کرد و با حمد و سپاس برخود آن را آغاز کرد . سپس با دعا و ثناي خداوند عزوجل ادامه يافت . من از پيامبر خدا(ص) شنيدم که فرمود:« خداوند مي فرمايد: سوره حمد را ميان خود و بنده ام تقسيم کرده ام، پس نيمي از آن من و نيمي از آن بنده من است . و بنده ام هر چه (در آن) بخواهد به او مي دهم .

  پس هنگامي که بنده بگويد : " بسم الله الرحمن الرحيم" خداوند مي فرمايد: بنده ام به نام من شروع کرده ، پس بر من لازم شد که امورش را کامل کنم و اموالش را بر او مبارک گردانم .

  و هنگامي مي گويد: " الحمدلله رب العالمين" خداوند مي فرمايد: بنده ام مرا ستايش کرد و فهميد نعمتهايي که دارد از من است و بلاهايي که از او دفع شده با نيروي من است، شما را گواه مي گيرم ، چند برابر نعمتهاي دنياييش در آخرت به او بدهم و بلاي آخرت را از او برگردانم، به همان گونه اي که بلاي دنيا را از او بر مي گرداندم . و وقتي بگويد:"الرحمن الرحيم" خداوند مي فرمايد: شهادت داد ، من بخشنده و مهربانم، شما را گواه مي گيرم از رحمتم بهره او را فراوان گردانم و از عطايم سهم وي را بسيار دهم .

  پس وقتي بنده مي گويد: " مالک يوم الدين" خداوند مي فرمايد: شما را به شهادت مي گيرم، همان گونه که اعتراف نمود، من مالک روز رستاخيز هستم، درروز حساب، حسابش را بر او آسان گردانم ، حسناتش را بپذيرم و ازگناهش درگذرم .

  وقتي بگويد: " اياک نعبد" خداوند مي فرمايد: بنده ام درست گفت، او مرا عبادت مي کند، من نيز به او پاداشي در قبال عبادتش بدهم که هر کسي در عبادتش براي من با او مخالفت کرده رشک برد .

  پس وقتي بگويد: " اياک نستعين" خداوند مي فرمايد : از من کمک خواست و به من پناه آورد ، شما را گواه مي گيرم ، او را در کارش ياري کنم ، در گرفتاري کمکش کنم و در روز رستاخيز در هنگام سختي ها دستش را بگيرم ( تا اين فراز حمد، از آن خداوند است.)

  هنگامي که بنده بگويد: " اهدنا الصراط المستقيم" تا آخر سوره ، خداوند بزرگ مي فرمايد : اين براي بنده ام و هر چه که بخواهد به او مي دهم، خواسته او را اجابت کردم و هر چه آرزو نمود به او دادم و از هر چه مي ترسيد ايمني اش بخشيدم. ()

  -از امام علي (ع) پرسيدند: معناي رکوع چسيت؟ فرمود: يعني به تو ايمان آوردم، اگر چه گردنم را بزني .

  -معناي « سبحان ربي العظيم و بحمده» اين است که : خدا منزه است، بزرگي از آن خداوند است و پروردگارم ، همان خالق من است . فقط او بزرگ است و عظيم.()

  -سجده را طولاني کنيد ، هيچ کاري برابليس سنگين تر از اين نيست که فرزند آدم را در حال سجده ببيند، چون به او دستور سجده داده شد ، ولي عصيان ورزيد ، در حالي که فرزند آدم مأمور به سجده شد واطاعت کرد و نجات يافت. ()

  -از اميرالمؤمنين (ع) معني و تفسير سجود را پرسيدند ، حضرت فرمود: سجود يعني خدايا مرا از خاک آفريدي ، و چون سر از سجده برداي ، بدين معنا است که مرا از آن برانگيختي . و چون مجدداً سر به سجده نهي، يعني اين که دوباره مرا به زمين بازخواهي گرداند و سر برداشتن از سجده دوم، يعني اين که مرا مجدداً از زمين بر مي انگيزي . معناي « سبحان ربي الاعلي» چنين است : " سبحان" يعني خالق و پروردگار من منزه است از صفات ناپسند و " اعلي" يعني: او در ملکوت خود علو و رفعت دارد، تا جايي که بندگان همگي تحت امر و مقهور عزت اويند و اوست که تدبير امور بندگان ، آسمان و زمين مي کند و همه به سوي او عروج مي کنند .()

  -قنوت و سجده طولاني در نماز، نماز گزار را از عذاب آتش نجات مي دهد .()

  -معناي تشهد تجديد و تکرار شهادتين است که تجديد ايمان و اسلام و اعتراف به مبعوث شدن بعد از مرگ است . معناي " السلام عليکم و رحمة الله و برکاته" : از خداوند ترحم خواستن براي خود و همه بندگان است که خود سبب ايمن شدن از عذاب قيامت است .(

  سهل انگاري در نماز

  -دزدترين مردم کسي است که از نمازش بدزدد. ( کم بگذارد)(

  آثار ترک نماز

  -آيا به پاسخ اهل دوزخ گوش فرا نمي دهيد ، وقتي از آنها سوال مي شود : " چه چيز شما را گرفتار دوزخ ساخت؟ گويند: ما از نمازگزاران نبوديم" . (

  قبولي نماز

  -علي (ع) خطاب به کميل فرمود: اي کميل! نگاه کن ، ببين که در کجا نماز مي گزاري و بر روي چه چيز به نماز ايستاده اي . اگر آن چيزي را که براي نمازت استفاده مي کني حلال و مباح نباشد ، نمازت قبول نيست .

  تعقيبات نماز

  -رسول اکرم (ص) به من فرمود: يا علي! در تعقيب هر نمازي آية الکرسي را بخوان، زيرا کسي آن را پاس نمي دارد ، مگر پيامبر باشد يا به مقام صديق و شهيد رسيده باشد .

   

   

   

   

  همچنین مطالبی با این موضوع را مطالعه نمایید

  • بایسته های اعتقادی (امامت) در نهج البلاغه
  • بایسته های اخلاقی در نهج البلاغه
  • مديريت و اخلاق مديران در نهج البلاغه
  • سيماي امام علي(ع) در مثنوي معنوي
  • امام علي علیه السلام مصداق كامل اسوه حسنه
  • خطوط كلى سياست (اصول ايجابى) از دیدگاه امام علی (ع)

درباره ما